Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2006 rok

Uchwała Nr XXI/144/06

Rady Gminy Czyże

z dnia  28 lutego 2006 r.

  w sprawie uchwalenia „Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2006 rok”

Na podstawie art.18 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U.z 2001 r. Nr 142, poz.1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz.1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr  80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568,  z 2004r. Nr 116, poz.1203, z 2005r Nr 172, poz. 1441) i art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231, Nr 167, poz. 1372, z 2003 r. Nr 80, poz. 719, Nr 122, poz. 1143, z 2004 r. Nr 29, poz.257, Nr 99, poz. 1001, Nr 152, poz.1597, Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 23, poz. 186, Nr 132, poz. 1110, Nr 155, poz. 1298, Nr 179, poz. 1485) Rada Gminy postanawia:

§ 1. Uchwalić „Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych” stanowiący załącznik do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy .

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady

Walentyna Jakimiuk

 

Załącznik 

do uchwały XXI/144//06

Rady Gminy Czyże

z dnia 28 lutego 2006 r.

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA 2006 ROK

 Wprowadzenie

2. Opracowywanie i realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych określa ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która jednocześnie nakłada obowiązek corocznego uchwalania programu. Jest to część strategii rozwiązywania problemów społecznych w środowisku lokalnym. Profilaktyka uzależnień polegająca głównie na zwalczaniu patologii obecnie została zastąpiona działaniami na rzecz promocji zdrowia (zdrowego życia, zdrowych reakcji i zachowań). Okazało się że ukazywanie tylko negatywnych skutków używania środków uzależniających jest nie wystarczające. W działaniach profilaktycznych nie jest ważna "walka z alkoholizmem" lecz "wychowanie do trzeźwości ", w którym obok przekazywania wiedzy na temat uzależnień istotną rolę odgrywa kształtowanie prawidłowych postaw życiowych i umiejętności społecznych, pomoc w budowaniu poczucia własnej wartości, przekazywanie odpowiedniego systemu norm.

3. Alkoholizm jest ciężką chorobą, w której osoba chora nie podejmuje skutecznych działań zmierzających do wyzdrowienia lecz stara się ukryć chorobę przed samym sobą, która jest równie grożna jak nowotwór czy choroba serca.Ocenia się że jeden alkoholik na siedmiu ,swiadomy swej choroby ,umiera nie czyniąc żadnej próby ratowania siebie. Nawet leczenie w ośrodku zamkniętym uważane jest za chorobę "wstydliwą". To właśnie duma sprawia ,że tak tudno jest powiedzieć: „Cierpię na chorobę alkoholową i potrzebuę twojej pomocy". Bez pomocy i leczenia osoba uzależniona nie będzie w stanie wrócić do zdrowia. Leczenie może opierać się na hospitalizacji, poradnictwie indywidualnym, uczestnictwie we wspólnocie Anonimowych Alkoholików czy jakimkolwiek innym programie terapeutycznym. Skutkami uzależnień dotknięte jest życie wszystkich, którzy z uzależnionym żyją, pracują czy przyjaźnią się.

4. Ważną dziedziną, którą należy zaakceptować jest profilaktyka, która może u części młodych ludzi zapobiec sięganiu po środki uzależniające z prostej, ludzkiej ciekawości. Wskazane jest również, aby dzieciom i  młodzieży pomagać i uczyć umiejętności mówienia „nie” w sytuacjach ,gdy młoda osoba jest poddana presji otoczenia. Istotną sprawą jest zapewnienie młodym ludziom atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu.              

5. Opracowując Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2006 rok uwzględniono problemy występujące na terenie tutejszej gminy, związane z nadużywaniem alkoholu oraz możliwości ich rozwiązywania i zapobiegania im.

 I. Diagnoza problemów alkoholowych w gminie Czyże.

6. Gmina liczy 2.684 mieszkańców w tym 356 dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia oraz 1.339 osoby w wieku produkcyjnym i 989 w wieku poprodukcyjnym. Z rozpoznania przeprowadzonego przez gminną komisję wynika, że na terenie gminy jest 120 rodzin zagrożonych problemem alkoholowym w których z powodu nadużywania alkoholu dochodzi do przemocy domowej.

7. Według danych Policji w 2005r na terenie gminy zarejestrowano 30 interwencji domowych ,których sprawcy przemocy byli pod wpływem alkoholu.

8. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czyżach objął różną formą pomocy 200 rodzin w tym 18 rodzin z problemem alkoholowym.

 II. Zasoby umożliwiające prowadzenie działalności profilaktycznej
i terapeutycznej

9. 1. Gminna Komisja d/s Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Komisja powołana została Uchwałą Zarządu Gminy Czyże Nr 46/74/01 z dnia 28grudnia 2001 r., w skład której wchodzą osoby z różnych grup zawodowych:

1) Eugenia Kondraciuk – starszy pracownik socjalny

2) mgr Ludmiła Dmitruk emerytowana Dyrektor Szkoły

3) Jan Romańczuk proboszcz parafii prawosławnej

4) Walentyna Jakimiuk pielęgniarka

5) Irena Łobuzińska pielęgniarka środowiskowa

6) Eugeniusz Krawczuk emerytowany lekarz

7) sierż. Tomasz Waskiewicz dzielnicowy

10. 2. Cały skład komisji jest przeszkolony w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Zadania gminnej komisji to:

1) zbieranie informacji o rodzinach i osobach z problemem alkoholowym,

2) prowadzenie interwencji w sprawach nadużywania alkoholu i przemocy w rodzinie,

3) opracowywanie gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych,

4) rozpatrywanie wniosków właścicieli sklepów ubiegających się o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych,

5) udział w posiedzeniach komisji,

6) przeprowadzanie wywiadów środowiskowych,

7) kierowanie osób i rodzin do specjalistów zajmujących się pomaganiem poradni uzależnień, grup samopomocowych,

8) wezwanie osób na rozmowę interwencyjno ostrzegawczą i poinformowanie jakie konsekwencje grożą za krzywdzenie najbliższych,

9) przeprowadzanie rozmów motywujących do podjęcia leczenia odwykowego.

11. 3. Punkt informacyjno-konsultacyjny z telefonem dla osób uzależnionychi współuzależnionych od alkoholu i przemocy w rodzinie mieści się przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Czyżach i codziennie w godzinach od 800 do 1500 można zgłaszać swoje problemy dla pracowników socjalnych, którzy są przeszkoleni w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przemocy w rodzinie. Pomoc polega na:

1) informowaniu o skutkach choroby alkoholowej,

2) udzielaniu wsparcia psychicznego,

3) rozdawaniu materiałów edukacyjnych,

4) współpracy z innymi osobami ,instytucjami i placówkami w środowisku lokalnym,

5) składaniu wizyty w domach osób dotkniętych uzależnieniem i przemocą.

12. 4. Inne instytucje zajmujące się profilaktyką i wychowaniem w trzeźwości:

1) Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

2) Zespół Szkół w Czyżach

3) Powiatowa Komenda Policji w Hajnówce

4) Parafie

5) Zakład Opieki Zdrowotnej

6) Straż Graniczna

13. 5. Źródłem finansowania zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych są środki finansowe budżetu gminy pochodzące z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Na realizację zadań gminnego programu w budżecie na 2006 rok zaplanowano kwotę 28.350 zł.

 III. Kierunki działań i ich realizacja w 2006 roku

 Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej dla osób uzależnionych od alkoholu
i ich rodzin poprzez

14. 1. Zatrudnienie w roli konsultanta specjalisty w zakresie terapii uzależnień w zależności odpotrzeb osób zainteresowanych.

15. 2. Zakup i rozprowadzanie materiałów informacyjno-edukacyjnych dotyczących profilaktyki alkoholowej tj. (broszury, ulotki, plakaty, książki, kasety wideo itp.).

16. 3. Możliwość finansowania kosztów przejazdów osób uzależnionych od alkoholu uczestniczących w terapii prowadzonej przez ośrodki poza miejscem zamieszkania.

17. 4. Organizowanie szkoleń w zakresie wychowywania w trzeźwości i przeciwdziałania przemocy.

18. 5. Opłata czynności wykonywanych przez lekarza biegłego.

19. 6. Współpraca i współdziałanie ze specjalistami w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom zjawisk społecznych.

20. 7. Prowadzenie lokalnych kampanii edukacyjnych tj. festyny z programem profilaktycznym dotyczącym zdrowego życia, zdrowych relacji i zachowań oraz uczestniczenie w ogólnopolskiej kampanii medialnej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.

 Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy w następującej formie

21. 1. Udzielaniu pomocy finansowej,psychologicznej i prawnej dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym i przemocą.

22. 2. Podejmowanie działań mających na celu zwiększenia roli rodziny we wczesnej interwencji wobec osoby uzależnionej.

23. 3. Dofinansowanie pobytu dzieci z rodzin zagrożonych problemem alkoholowym na koloniach i innych formach wypoczynku.

24. 4. Umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenia trudnych sytuacji życiowych,których sami nie są w stanie pokonać.

 Prowadzenia profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w szkołach i środowisku lokalnym

25. 1 Finansowanie programów profilaktycznych i edukacyjnych uczących dzieci asertywnych zachowań,umiejętności odmawiania środków uzależniających oraz akceptacji zdrowego stylu życia.

26. 2. Wspieranie działań podejmowanych przez gminną komisję ,Szkołe, Gminny Ośrodek Kultury w zakresie organizacji imprez sportowych i rozrywkowych dla młodzieży i dorosłych mający wyraźny cel profilaktyczny zdrowy i trzeźwy sposób życia.

27. 3. Zaangażowanie dzieci, młodzieży i rodziców do udziału w ogólnopolskiej kampanii medialnej pt. „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.

28. 4. Prezentacja spektakli teatralnych o tematyce uzależnień uczniom ze szkół gminy.

 Ustalanie zasad wydawania i cofania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu i poza miejscem sprzedaży oraz kontrola przestrzegania zasad obrotu tymi napojami

29. 1. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydaje się z uwzględnieniem warunków zawartych w uchwałach Rady Gminy Czyże.

30. 2. Przeprowadzanie szkoleń dla właścicieli punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

31. 3. Włączenie się w ogólnopolskie i regionalne kampanie edukacyjne mające na celu zapoznanie społeczeństwa z prawnymi regulacjami z zakresu problematyki alkoholowej.

32. 4. Podejmowanie działań kontrolnych i interwencyjnych w stosunku do podmiotów handlujących alkoholem pod kontem przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych ,służących

rozwiązywaniu problemów alkoholowych

33. 1. Wsparcie edukacyjne, materialne podmiotów zajmujących się rozwiązywaniem problemów alkoholowych.

34. 2. Współdziałanie z kościołem w zakresie wychowywania w trzeźwości i przeciwdziałania środkom uzależniającym społeczności lokalnej.

Wynagrodzenie członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

35. 1. Członkom komisji przysługuje wynagrodzenie w wysokości siedmiokrotnej diety pracowniczej za wykonywanie swioch zadań.

 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Czyże

Wytwarzający/odpowiadający: Zenaida Gierasimiuk

Wprowadzający: Zenaida Gierasimiuk

Data wprowadzenia: 2006-03-01

Data modyfikacji: 2006-03-01

Opublikował: Zenaida Gierasimiuk

Data publikacji: 2006-03-01