Uchwała Nr II/15/02

UCHWAŁA Nr II /15/02

Rady Gminy Czyże

z dnia 4 grudnia 2002 r.

 

w sprawie uchwalenia Gminnego Programu do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

 

Na podstawie art. 41 ust.2 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231; zmiana Nr 167, poz. 1372) postanawia się:

 

 

§ 1

 

Uchwalić „Gminny program do spraw profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych„ stanowiący załącznik do uchwały.

 

§ 2

 

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

 

§ 3

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje od dnia 1 stycznia 2003 roku.

 

 

Przewodniczący Rady

  Walentyna Jakimiuk

 

 

Załącznik

do uchwały Nr II/15/02

Rady Gminy Czyże

z dnia 4 grudnia 2002 r.

 

 

GMINNY PROGRAM d/s PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

NA 2003 ROK.

 

I. PROBLEMY ALKOHOLOWE WYSTĘPUJĄCE W GMINIE CZYŻE.

 

Gmina liczy 2900 mieszkańców w tym 403 dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. W 2002 roku zarejestrowanych było w gminie 69 osób bezrobotnych.

Alkohol w naszej gminie jest artykułem ogólnodostępnym. Można go nabyć zarówno w legalnych punktach sprzedaży jak i u „pseudoturystów„ zza wschodniej granicy. Na terenie gminy jest 15 punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

Duża podaż tego artykułu, i niska cena nabycia powoduje wzrost jego spożycia.

Wiele osób żyje w rodzinach, w których z powodu powtarzającej się nietrzeźwości dochodzi do przemocy, zaniedbań, ubóstwa, demoralizacji oraz innych zjawisk powodujących stres i współuzależnienie. Zjawiska te występują również na terenie naszej gminy.

Osoby mające problem z alkoholem można podzielić na cztery grupy:

1.       Osoby uzależnione - ta grupa osób wypija alkoholu najwięcej. Niepokojącym jest fakt, że spożywają alkohol codziennie, niewiadomego pochodzenia i jakości - przywożony zza wschodniej granicy, w wielu przypadkach alkohol techniczny, denaturat, itp. Ta grupa ludzi już powinna się leczyć ponieważ sami nie wyjdą z nałogu. W gminie jest ich około 70 osób.

2.       Osoby pijące dużo - grupa ta spożywa alkohol nie codziennie, lecz w dużych ilościach. Osoby z tej grupy są dotknięte schorzeniami spowodowanymi nadmiernym spożywaniem alkoholu i wymagają różnych form wsparcia i terapii, aby nie przekroczyć granicy dzielącej ich od uzależnienia. Te osoby są częstymi klientami pomocy społecznej.

3.       Osoby współuzależnione - to rodziny osób uzależnionych, które są najczęściej nieświadomymi pomocnikami w piciu i w największym chyba stopniu przyczyniają się do podjęcia decyzji o jego zaprzestaniu i zwróceniu się o pomoc. Koncentrują swoje codzienne życie wokół alkoholu, często ukrywając przed otoczeniem fakt picia alkoholu przez dzieci czy współmałżonka .Jest to dość liczna grupa osób. Tylko niewielka liczba tych osób odważyła się ujawnić swój problem i zwróciła się o pomoc do Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Komisji d/s Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych , Policji lub Prokuratury. Większość z nich godzi się na gehennę życia z alkoholikiem, nie wiedząc gdzie szukać pomocy lub wstydząc się jej szukać. Alkoholizm to choroba całej rodziny, a nie tylko jednego z jej członków.

4.       Uczniowie i młodzież spożywająca alkohol - Zjawiskiem szczególnie niepokojącym jest spożywanie alkoholu przez osoby nieletnie i dlatego naszą działalność profilaktyczną należy skierować na tę grupę osób. Spośród 235 uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum około 40 osób miało lub ma osobiste doświadczenie w piciu alkoholu. Wśród nich są również dzieci osób uzależnionych, żyjące w ciągłym stresie, z problemami zdrowotnymi, emocjonalnymi i psychicznymi. Z tą grupą uczniów należy już pracować, aby w przyszłości nie miały problemów ze znalezieniem swego miejsca w życiu.

Opracowując Gminny Program d/s Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok uwzględniono problemy występujące na terenie gminy Czyże, związane ze spożywaniem alkoholu oraz możliwości ich rozwiązywania i zapobiegania im.

 

II. ZAPLECZE JAKIM DYSPONUJE GMINA BY MÓC PROWADZIĆ DZIAŁALNOŚĆ PROFILAKTYCZNĄ I NAPRAWCZĄ NA TERENIE GMINY.

1.       Gminna Komisja d/s Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powołana Uchwałą Zarządu Gminy Czyże Nr 46 /74/01 z dnia 28 grudnia 2001 roku, w skład której wchodzi 8 osób z różnych grup zawodowych, tj.:

1)       mgr Maria Laszkiewicz - przewodnicząca;

2)       mgr Ludmiła Dmitruk - zastępca przewodniczącego;

3)       Eugenia Kondraciuk - sekretarz komisji;

4)       ks. Jan Romańczuk - członek;

5)       Walentyna Jakimiuk - członek;

6)       Irena Łobuzińska - członek;

7)       Eugeniusz   Krawczuk  - członek;

8)       sierż. sztab. Jerzy Kułaj - członek.

Cały skład komisji jest przeszkolony w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

2.       Punkt informacyjno - konsultacyjny z telefonem dla osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholu działający przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Czyżach. W godzinach od 800 do 1500 codziennie dyżurują pracownicy socjalni przeszkoleni w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i przemocy w rodzinie.

Zadaniem punktu jest:

1)       udzielanie informacji o chorobie alkoholowej i możliwościach leczenia;

2)       motywowanie do podjęcia leczenia;

3)       rozmowy indywidualne;

4)       wizyty w domach osób dotkniętych uzależnieniem;

5)       zakup materiałów informacyjno - edukacyjnych dla klientów punktu;

6)       rozdawanie broszur, ulotek oraz wypożyczanie książek dla osób zainteresowanych;

7)       zamawianie do szkół nowoczesnych programów profilaktycznych, które uczą dzieci asertywnych zachowań, umiejętności odmawiania oraz akceptacji zdrowego stylu życia.

3.       Działalność profilaktyczną na terenie gminy prowadzą też Szkoły, Policja, Parafie oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

 

III. KIERUNKI DZIAŁAŃ I ICH REALIZACJA W 2003 r.

 

1.       Zwiększenie  dostępności do pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin poprzez:

1)       finansowanie działalności punktu informacyjno - konsultacyjnego dla osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych:

a)       zatrudnienie na 3 godziny w miesiącu w roli konsultanta specjalisty w zakresie terapii uzależnień,

b)       zakup wydawnictw o tematyce alkoholowej, przemocy, narkomanii na potrzeby punktu konsultacyjnego oraz inne potrzeby związane z funkcjonowaniem punktu (dokształcanie, pełnienie dyżurów);

2)       finansowanie kosztów przejazdów osób uzależnionych od alkoholu uczestniczących w terapii prowadzonej przez ośrodki poza miejscem zamieszkania;

3)       dofinansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych członkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownikom punktu konsultacyjnego, nauczycielom, sprzedawcom;

4)       opłata czynności wykonywanych przez lekarza biegłego.

2.       Pomoc rodzinom osób uzależnionych.

Rozwiązywanie problemów alkoholowych to przede wszystkim dążenie do podniesienia skuteczności interwencji prawno - administracyjnych wobec wszelkich zaburzeń życia rodzinnego spowodowanych alkoholizmem członka rodziny. Pomoc ta polega na:

1)       udzielaniu pomocy finansowej, psychologicznej i prawnej dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym i przemocą;

2)       podejmowanie działań mających na celu zwiększenia roli rodziny we wczesnej interwencji wobec osoby uzależnionej;

3)       zorganizowanie przez Gminną Komisję choinki noworocznej dzieciom z rodzin zagrożonych patologią;

4)       dofinansowanie pobytu dzieci z rodzin patologicznych i zagrożonych patologią na koloniach i innych formach wypoczynku;

5)       informowanie na zebraniach wiejskich o chorobie alkoholowej jej skutkach i możliwości uzyskania pomocy;

6)       utworzenie „grupy samopomocowej„ dla osób współuzależnionych od alkoholu.

 

3.       Profilaktyczna działalność informacyjna i edukacyjna wśród dzieci i młodzieży w szkołach poprzez:

1)       realizację nowoczesnych programów profilaktycznych uczących dzieci asertywnych zachowań, umiejętności odmawiania oraz akceptacji zdrowego stylu życia, tj.:

a)       program profilaktyczny „NOE„ część I i II w klasach I-III Gimnazjum,

b)       spektakl teatralny i edukacyjny pt. „ARNOLD„ dla klas 1-5 Szkoły Podstawowej;

2)       wspieranie akcji profilaktycznych organizowanych w szkołach tj. konkursy o tematyce alkoholowej, przemocy oraz narkomanii w klasach 4-6 Szkoły Podstawowej, w tym:

a)       zakup materiałów i pomocy do przeprowadzenia konkursu,

b)       zakup nagród uczestnikom konkursu;

3)       dofinansowanie dożywiania dla młodzieży i dzieci w okresie ferii zimowych organizowanych w szkole.

4.       Promowanie postaw społecznych ważnych dla profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

1)       współdziałanie z kościołem w zakresie wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi;

2)       podejmowanie działań kontrolnych i interwencyjnych w stosunku do podmiotów handlujących alkoholem pod kontem przestrzegania przepisów ustawy;

3)       kierowanie do Sądu wniosków o wszczęcie postępowania w sprawach zastosowania obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

5.       Wynagrodzenie członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

1)       członkom komisji przysługuje wynagrodzenie w wysokości siedmiokrotnej diety pracowniczej za wykonywanie następujących zadań:

a)       opracowanie gminnego programu,

b)       zbieranie informacji o problemach alkoholowych na terenie gminy,

c)        rozpatrywanie wniosków o skierowanie na leczenie odwykowe,

d)       prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej,

e)       przeprowadzanie wywiadów środowiskowych,

f)        prowadzenie interwencji w sprawach nadużywania alkoholu i przemocy w rodzinie,

g)       prowadzenie dokumentacji,

h)       udział w posiedzeniach komisji.

 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Czyże

Wytwarzający/odpowiadający: Maria Laszkiewicz

Wprowadzający: Maria Laszkiewicz

Data wprowadzenia: 2004-03-03

Data modyfikacji: 2004-03-03

Opublikował: Maria Laszkiewicz

Data publikacji: 2004-03-03