Ustalenie procedury rekrutacji pracowników

ZARZĄDZENIE Nr 6/05
WÓJTA GMINY CZYŻE
z dnia 26 sierpnia 2005 r.
w sprawie ustalenia procedury rekrutacji pracowników


Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, zm. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 153, poz. 1271, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203), zarządzam, co następuje:
§ 1. Przyjąć Procedurę Rekrutacji Pracowników stanowiącą załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.


Załącznik Nr 1
do Zarządzenia Nr 6/05
Wójta Gminy Czyże
z dnia 26 sierpnia 2005 r.


PROCEDURA REKRUTACJI PRACOWNIKÓW DO URZĘDU GMINY CZYŻE


I. Cel procedury:
Celem procedury jest ustalenie zasad zatrudniania pracowników w oparciu o przejrzyste kryteria oraz zagwarantowanie równego dostępu do miejsc pracy w urzędzie.
II. Zakres procedury:
Procedura reguluje zasady naboru pracowników do Urzędu Gminy na stanowiska zatrudnianych pracowników na podstawie umowy o pracę, mianowania, z wyłączeniem stanowisk obsadzanych w drodze wyboru i powołania. Procedura określa czynności od przygotowania naboru do wyłonienia kandydata bez czynności nawiązania stosunku pracy.
III. Właściciel procedury:
Wójt Gminy
IV. Definicje i akty prawne:
1. Ustawa z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 z późniejszymi zmianami).
2. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami).
3. Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późniejszymi zmianami).
4. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika - (Dz. U. Nr 62, poz. 286 ze zmianami).
V. Przebieg procedury:
1. Zgłoszenie potrzeby zatrudnienia.
1) Sekretarz, na podstawie informacji inspektorów samodzielnych stanowisk zgłasza Wójtowi potrzebę zatrudnienia. W przypadku nowotworzonych stanowisk, konieczna jest analiza skutków finansowych zwiększenia zatrudnienia. W sytuacji, kiedy potrzeba zatrudnienia wiąże się z koniecznością utworzenia nowego stanowiska pracy, zgłoszenie powinno zawierać opis zadań dla tego stanowiska oraz oszacowanie wymiaru czasu pracy. Zgłoszenie następuje w formie pisemnej i zawiera uzasadnienie potrzeby zatrudnienia. Zgłoszenie następuje nie później niż w terminie 3 m-cy przed planowanym zatrudnieniem. W sytuacjach szczególnych w w. termin nie obowiązuje.
2) Wójt dokonuje oceny potrzeby zatrudnienia. W trakcie oceny analizowana jest możliwość wewnętrznych przesunięć na istniejących stanowiskach pracy oraz możliwość zatrudnienia na czas nieokreślony, pracowników zatrudnionych na czas określony. Wynik oceny jest zapisywany na zgłoszeniu potrzeby zatrudnienia. W razie konieczności pozyskania dodatkowych informacji, Sekretarz uzupełnia wniosek. O wyniku oceny Wójt zawiadamia Sekretarza, który zaakceptowany wniosek przekazuje inspektorowi ds. organizacyjnych, kadrowych, pozamilitarnych ogniw obronnych i kancelarii tajnej. W przypadku podjęcia decyzji o dokonaniu wewnętrznego przesunięcia (w tym wybór osoby zatrudnionej na czas określony) niniejsza procedura nie ma zastosowania.
2. Przygotowanie rekrutacji.
1) Inspektor ds. organizacyjnych, kadrowych, pozamilitarnych ogniw obronnych i kancelarii tajnej na polecenie Sekretarza przygotowuje szczegółowy opis stanowiska oraz zestaw wymagań dla kandydata na to stanowisko. Opis podlega zatwierdzeniu przez Wójta.
2) Opis stanowiska zawiera: nazwę stanowiska, miejsce w strukturze organizacyjnej, cel istnienia stanowiska, główne zadania, uprawnienia wynikające ze stanowiska.
3) Wymagania wobec kandydata obejmują: poziom i kierunek wykształcenia, zakres wiedzy ogólnej i specjalistycznej, doświadczenie zawodowe i staż pracy, wymagane uprawnienia i egzaminy zawodowe, umiejętności, wymagane przeszkolenie przed i po zatrudnieniu, cechy charakteru oraz inne wymagania kwalifikacyjne wynikające z przepisów szczególnych.
4) Na podstawie opisu stanowiska i zestawu wymagań, inspektor ds. organizacyjnych, kadrowych, pozamilitarnych ogniw obronnych i kancelarii tajnej przygotowuje kryteria doboru kandydata, które zatwierdza Wójt. W razie konieczności wprowadzenia poprawek, zmiany dokonywane są przez inspektora ds. organizacyjnych, kadrowych, pozamilitarnych ogniw obronnych i kancelarii tajnej. Ponownie kryteria przedstawiane są do zatwierdzenia Wójtowi.
3. Podanie do publicznej wiadomości informacji o konkursie.
1) Inspektor ds. organizacyjnych, kadrowych, pozamilitarnych ogniw obronnych i kancelarii tajnej przygotowuje projekt ogłoszenia o konkursie na stanowisko. Treść ogłoszenia oraz zlecenie publikacji podlega zatwierdzeniu przez Wójta.
2) Miejscem publikacji jest tablica ogłoszeń, Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu, a w uzasadnionych przypadkach możliwe jest także zamieszczenie ogłoszenia w gazecie regionalnej. Równocześnie informację o wolnym stanowisku przekazuje się do Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce.
3) Ogłoszenie powinno zawierać:
a) dane identyfikacyjne pracodawcy,
b) określenie stanowiska pracy, zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy,
c) wymagania formalne wobec kandydata,
d) wykaz dokumentów, które powinna zawierać oferta,
e) termin i miejsce składania ofert.
4) Czas na składanie ofert nie powinien być krótszy niż jeden tydzień od ostatniego dnia publikacji ogłoszenia.
5) Inspektor ds. organizacyjnych, kadrowych, pozamilitarnych ogniw obronnych i kancelarii tajnej przekazuje ogłoszenie do Sekretarza Gminy celem publikacji na stronie internetowej urzędu, oraz w ciągu 3 dni zamieszcza ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej i na tablicach ogłoszeń urzędu, a także przekazuje ogłoszenie do gazety.
6) Czas publikacji ogłoszenia na tablicach ogłoszeń oraz na stronie internetowej urzędu i w prasie regionelnej wynosi minimum dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia przyjmowania ofert kandydatów.
7) Inspektor ds. organizacyjnych, kadrowych, pozamilitarnych ogniw obronnych i kancelarii tajnej przygotowuje projekt zarządzenia Wójta w sprawie powołania komisji konkursowej i regulaminu konkursu. Projekty zarządzeń zatwierdza Wójt.
8) Po upływie terminu na składanie dokumentów określonego w ogłoszeniu o naborze, upowszechnia się w BIP listę kandydatów zawierającą ich imiona i nazwiska, spełniających wymagania formalne określone w ogłoszeniu o naborze.
4. Postępowanie konkursowe i wybór kandydata.
1) Po upływie terminu składania ofert, komisja konkursowa dokonuje oceny ofert zgodnie z regulaminem konkursu, odrzucając oferty nie spełniajace ustalonych wymagań. Kandydaci, których oferty spełniają ustalone wymagania, są dopuszczeni do dalszego postępowania konkursowego.
2) W uzasadnionych przypadkach wybór może być poprzedzony testem lub rozmową kwalifikacyjną. Po zakończeniu postępowania konkursowego przeprowadzonego zgodnie z regulaminem konkursu, spośród osób spełniających warunki wymagane w ogłoszeniu, zespół wybiera nie więcej niż 2 kandydatów, którzy uzyskali najwyższą ocenę komisji konkursowej do zarekomendowania Wójtowi. Wójt przeprowadza ostateczną rozmowę ze wszkazanymi kandydatami i decyduje o zatrudnieniu spośród osób rekomendowanych mu przez zespół i ustala warunki zatrudnienia.
3) W przypadku nie rozstrzygnięcia konkursu z uwagi na brak ofert spełniających wymogi określone w ogłoszeniu, postępowanie konkursowe przeprowadza się ponownie.
4) Z przeprowadzonego naboru kandydatów na wolne stanowisko pracy sporządza się protokół.
5. Podanie do publicznej wiadomości wyniku postępowania konkursowego.
1) Inspektor ds. organizacyjnych, kadrowych, pozamilitarnych ogniw obronnych i kancelarii tajnej zawiadamia wszystkich uczestników postępowania konkursowego o wynikach konkursu, przygotowuje informację, kto został wybrany i w ciągu 3 dni od dnia wyboru, zamieszcza informację w Biuletynie Informacji Publicznej i na tablicach ogłoszeń.
2) Informacja o wyniku konkursu jest publikowana na tablicach ogłoszeń oraz w Biuletynie Informacji Publicznej przez 14 dni.
3) Informacja zawiera: określenie stanowiska, którego dotyczy konkurs oraz nazwisko i imię osoby, która została zatrudniona wraz z uzasadnieniem wyboru.

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Czyże

Wytwarzający/odpowiadający: Lucyna Pietruczuk

Wprowadzający: Lucyna Pietruczuk

Data wprowadzenia: 2005-08-30

Data modyfikacji: 2005-08-31

Opublikował: Lucyna Pietruczuk

Data publikacji: 2005-08-30