Określenie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej
Uchwała Nr XXXII/151/10
Rady Gminy Czyze
z dnia 09 sierpnia 2010 roku
w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej
w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej
Na podstawie art. 53 ust 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, Dz.U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz. 1806, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, Dz.U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, Dz.U. z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203, Dz.U. z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457, Dz.U. z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337, Dz.U. z 2007 r. Nr 48, poz. 327, Nr 138, poz. 974, Nr 173, poz. 1218, Dz.U. z 2008 r. Nr 180, poz. 1111, Nr 223, poz. 1458, z 2009 r. Nr 52, poz. 420, Nr 157, poz. 1241, z 2010 r. Nr 28, poz. 142 i 146) oraz art. 234 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240 z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96 poz.620, Nr 123 poz. 835) Rada Gminy Czyże uchwala, co następuje:
§ 1
Opracowanie projektu uchwały budżetowej
1. Projekt budżetu opracowuje, przy pomocy pracowników urzędu i kierowników jednostek organizacyjnych, Wójt Gminy.
2. Projekt budżetu Gminy opracowuje się na podstawie:
1. wniosków radnych, sołectw i mieszkańców,
2. wieloletniego programu inwestycyjnego,
3. wskaźników, wielkości udziałów w podatkach, kwot subwencji i dotacji przekazywanych z budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządowych,
4. przewidywanych stawek podatkowych,
5. prognozowanego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług na rok budżetowy,
6. przewidywanego stanu zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń pracowników Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych,
7. przewidywanego wykonania budżetu w roku poprzedzającym rok budżetowy.
3. Wnioski radnych, sołectw i mieszkańców w sprawie wprowadzenia do budżetu zadań własnych Gminy składane są Wójtowi w terminie do dnia 30 września każdego roku.
4. Pracownicy Urzędu Gminy stosownie do posiadanych zakresów czynności przedkładają Skarbnikowi Gminy w terminie do 10 października roku poprzedzającego rok budżetowy wnioski dotyczące planowanych dochodów Gminy, wydatków związanych z działalnością bieżącą Gminy a także przewidywanych do realizacji inwestycji.
5. Kierownicy jednostek organizacyjnych w terminie do 20 października składają Wójtowi zbiorcze projekty planów finansowych dochodów i wydatków, w szczegółowości : dział, rozdział, paragraf.
6. Na podstawie przedłożonych projektów planów finansowych złożonych przez kierowników jednostek organizacyjnych i wniosków pracowników urzędu, uwzględniając prognozę dochodów i zestawienie obligatoryjnych wydatków sporządzonych przez Skarbnika, Wójt ustala projekt budżetu w formie projektu uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami, materiałami informacyjnymi i przedkłada Radzie Gminy i Regionalnej Izbie Obrachunkowej najpóźniej do dnia 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy.
7. Wartości przyjęte w projekcie uchwały budżetowej powinny być zgodne, w zakresie wyniku budżetu i związanych z nim kwot przychodów i rozchodów oraz długu Gminy na dany rok budżetowy, z danymi wykazanymi w projekcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy.
8. W terminie 7 dni od dnia przekazania projektu uchwały budżetowej Radzie Gminy, Wójt przekazuje podległym jednostkom budżetowym informację zawierającą kwoty dochodów i wydatków z wyodrębnieniem na wydatki bieżące i majątkowe.
9. Jednostki opracowują projekty planów finansowych w terminie 30 dni od dnia otrzymania danych, lecz nie później niż do 22 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy.
10. Wójt weryfikuje otrzymane projekty planów finansowych pod względem ich zgodności z projektem uchwały budżetowej i w przypadku stwierdzenia różnic wprowadza w nich odpowiednie zmiany, informując o ich dokonaniu kierownika jednostki.
§ 2
Szczegółowość, uzasadnienie i materiały informacyjne towarzyszące projektowi budżetu
Szczegółowość, uzasadnienie i materiały informacyjne towarzyszące projektowi budżetu
1. Projekt budżetu gminy składa się z projektu uchwały budżetowej i uzasadnienia.
2. Projekt uchwały budżetowej wraz z załącznikami sporządza się w szczegółowości określonej przepisami ustawy o finansach publicznych z zastrzeżeniem ust. 3
3. Załącznik do projektu uchwały budżetowej o dochodach i wydatkach sporządza się w pełnej szczegółowości klasyfikacji budżetowej z podziałem na wydatki bieżące i majątkowe.
5. Do projektu uchwały budżetowej sporządza się uzasadnienie zawierające w szczególności:
a) w zakresie dochodów – omówienie poszczególnych źródeł dochodów,
b) w zakresie wydatków – omówienie poszczególnych rodzajów wydatków, z wyodrębnieniem wydatków majątkowych,
c) w zakresie przychodów i rozchodów – omówienie źródeł przychodów oraz planowanych do spłaty zobowiązań.
6. Wraz z projektem uchwały budżetowej przedkłada się następujące materiały informacyjne:
a) zadania realizowane w zakresie środków publicznych gromadzonych na wydzielonych rachunkach jednostek, o których mowa w art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych
b) projekty planów finansowych instytucji kultury, dla których Gmina Czyże jest organizatorem,
§ 3
Uchwalanie budżetu
Uchwalanie budżetu
1. Przewodniczący Rady niezwłocznie przesyła radnym przedłożony przez Wójta projekt uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami i innymi materiałami informacyjnymi.
2. Komisje Rady zapoznają się z projektem uchwały budżetowej i w terminie do 10 grudnia przedstawiają na piśmie Komisji ds. Budżetu, Finansów i Spraw Społecznych opinie o projekcie.
3. Komisje Rady, proponując wprowadzenie nowego wydatku lub zwiększenie wydatku przewidzianego w projekcie uchwały budżetowej, zobowiązane są wskazać źródła jego finansowania.
4. W przypadku gdy z ustaleń prac nad projektem uchwały budżetowej wynika konieczność dokonania w projekcie zmian powodujących zmniejszenie dochodów lub zwiększenie wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu budżetu, dla ich wprowadzenia konieczna jest zgoda Wójta.
5. Komisja ds. Budżetu, Finansów i Spraw Społecznych Rady Gminy, po otrzymaniu opinii od pozostałych komisji Rady, formułuje ostateczną opinię o projekcie budżetu i przedkłada ją Przewodniczącemu Rady i Wójtowi Gminy w terminie do dnia 15 grudnia.
6. Jeżeli Komisja ds. Budżetu, Finansów i Spraw Społecznych nie przedłoży Wójtowi opinii w terminie, o którym mowa w punkcie 5, przyjmuje się, że nie wnosi zastrzeżeń do projektu uchwały budżetowej.
7. Wójt może z własnej inicjatywy oraz na podstawie wniosków zawartych w opinii Komisji zaproponować autopoprawki do przedłożonego Radzie Gminy projektu uchwały budżetowej.
9. Uchwałę budżetową Rada Gminy uchwala przed rozpoczęciem roku budżetowego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach nie później niż do dnia 31 stycznia roku budżetowego.
10. Do czasu uchwalenia uchwały budżetowej, jednak nie później niż do dnia 31 stycznia roku budżetowego, podstawą gospodarki finansowej Gminy jest projekt uchwały budżetowej przedstawiony Radzie Gminy.
11. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu winno zostać poprzedzone:
1) odczytaniem projektu uchwały budżetowej,
2) odczytaniem opinii regionalnej izby obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej
3) odczytaniem opinii poszczególnych Komisji Rady Gminy,
4) przedstawieniem ewentualnych autopoprawek Wójta do projektu uchwały budżetowej,
5) dyskusją nad projektem uchwały budżetowej,
6) głosowaniem wniesionych propozycji autopoprawek Wójta,
7) głosowaniem nad przyjęciem uchwały budżetowej.
12. Wójt w terminie 21 dni od dnia uchwalenia przez Radę Gminy uchwały budżetowej:
a) przekazuje podległym jednostkom organizacyjnym informacje o ostatecznych kwotach dochodów i wydatków tych jednostek oraz wysokości dotacji,
b) opracowuje plan finansowy zadań zleconych gminie z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych ustawami, przyjmując jako podstawę dla danego planu kwotę dotacji przyznanych na ten cel oraz wysokość dochodów związanych z realizacją tych zadań, które podlegają przekazaniu do budżetu państwa.
13. Jednostki organizacyjne dostosowują projekty planów finansowych do uchwały budżetowej.
§ 4
Traci moc uchwała Nr XIII/85/2007 Rady Gminy Czyże z dnia 08 sierpnia 2007 roku w sprawie określenia procedury uchwalania budżetu gminy oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.
§ 5
Projekt uchwały budżetowej ogłaszany jest poprzez:
1) wyłożenie do wglądu w Sekretariacie Urzędu,
2) ogłoszenie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Czyże.
§ 6
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady
Walentyna Jakimiuk
Uzasadnienie
Z dniem 1 stycznia 2010r. weszła w życie „nowa” Ustawa o finansach publicznych (Dz. U. z 2009r. Nr 157 poz. 1240 z późn. zm.). Zgodnie z art. 234 wyżej wymienionej ustawy, uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej określa w szczególności:
1) wymaganą szczegółowość projektu budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
2) terminy obowiązujące w toku prac nad projektem uchwały budżetowej jednostki samorządu terytorialnego;
3) wymogi dotyczące uzasadnienia i materiały informacyjne, które zarząd przedłoży organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego wraz z projektem uchwały budżetowej.
Metryka strony