Protokół Nr 5.11

Protokół Nr 5.2011
z sesji Rady Gminy z dnia 25 lutego 2011 roku,
 która odbyła się w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy.
 
Stan rady – 15.
Obecnych – 15.
 
I. W sesji udział wzięli:
1.     Radni Rady Gminy – obecni:
- Frankowska Irena
- Filimoniuk Piotr
- Gawryluk Bazyli
- Gawryluk Krystyna
- Ignatiuk Iwona
- Jakoniuk Jolanta
- Jednoczko Wiera
- Paszowski Arkadiusz
- Romaniuk Anna
- Sajewska Anna
- Surel Jan
- Topolewski Leon
- Tychoniuk Andrzej
- Tychoniuk Elżbieta
- Wasiluk Helena
 
2.     Goście zaproszeni- obecni:
      - inż. Jerzy Wasiluk – Wójt Gminy
      - mgr Zenaida Gierasimiuk – Sekretarz Gminy
      - mgr Mirosław Pietkiewicz – Dyrektor Zespołu Szkół w Czyżach
      - mgr Jerzy Jakimiuk – Dyrektor GOK
          
      3. Sołtysi z terenu gminy (lista w załączeniu).
II. Porządek obrad:
1.     Otwarcie obrad.
2.     Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
3.     Interpelacje radnych.
4.     Podjęcie uchwał w sprawach:
   a) podjęcia działań zmierzających do likwidacji Szkoły Filialnej w Klejnikach,
    b) przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy   Czyże.
5.     Informacja z realizacji uchwał za rok 2010.
6.     Informacja Wójta Gminy o działalności między sesjami.
7.     Sprawozdanie z działalności między sesjami Kierowników jednostek organizacyjnych.
8.     Odpowiedzi na interpelacje.
9.     Zgłaszanie zapytań i wniosków przez radnych.
10. Zamknięcie obrad.
 
 
 
Ad. 1
            Otwarcia 5. sesji Rady Gminy dokonała o godz. 1000 Przewodnicząca Rady Gminy – Krystyna Gawryluk. Na wstępie stwierdziła, że na Sali jest 15 radnych, a więc obrady dzisiejsze będą prawomocne. Następnie zapytała czy są jakieś propozycje zmian do porządku obrad jaki otrzymali radni. Do porządku obrad nie wniesiono zmian i przystąpiono do realizacji.
Ad. 2
            Przewodnicząca zakomunikowała, że przed sesja był wyłożony protokół z poprzedniej sesji, po czym zapytała czy ma ktoś jakieś uwagi do zawartości protokołu. Uwag do treści protokołu nie wniesiono, a więc protokół uważa się za przyjęty.
Ad. 3
            Interpelacje radnych:
1.     Radna wsi Kuraszewo- Wiera Jednoczko- znaczne utrudnienie w ruchu drogowym na drodze powiatowej Kuraszewo-Kojły spowodowane znacznymi wgłębieniami na jezdni.
2.     Radna wsi Osówka – Jolanta Jakoniuk – wykonać remont drogi Szostakowo- Stare Berezowo poprzez utwardzenie odpowiednią pospółką żwirową.
Ad. 4
            Podjęcie uchwał w sprawach:
a) podjęcia działań zmierzających do likwidacji Szkoły Filialnej w Klejnikach
            Projekt uchwały został przedstawiony przez Wójta , który poinformował, że z dniem 31 sierpnia 2011roku zlikwidować Szkołę Filialną w Klejnikach o strukturze organizacyjnej klas 0-III. Będąc przy głosie powiedział, proszę nie traktować tego jako złośliwość, nie myśleliśmy o likwidacji szkoły, ale uczniów w tej szkole nie mamy tylko przedszkolaki. Obniżono nam subwencję oświatową o 140 tys. zł i nie mamy z czego dołożyć takiej sumy. Ponosimy odpowiedzialność za gminę i nikt nie zagwarantuje, że subwencja w następnych latach wzrośnie. Nie zamierzamy sprzedawać budynku tylko proponuje aby powstało tam Centrum Kultury Białoruskiej Koszty utrzymania szkoły to 170 tys. zł. W szkole pozostanie nadal biblioteka, ośrodek zdrowia oraz mieszkania, zamieszkałe przez dwie rodziny. Utrzymać szkołę w Klejnikach przy obniżonej subwencji nie jesteśmy w stanie. Proponuje projekt uchwały poddać pod głosowanie.
Projekt uchwały poddano pod głosowanie. W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych.
Za przyjęciem głosowało 11 radnych, przeciw-3, wstrzymało się od głosu-1.
Przewodnicząca Rady Gminy w oparciu o wyniki głosowania stwierdziła, że rada większością głosów podjęła uchwałę o treści:
Uchwała Nr 5.24.2011 Rady Gminy Czyże z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie podjęcia działań zmierzających do likwidacji Szkoły Filialnej w Klejnikach (stanowi załącznik do protokołu)
b) przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Czyże w obrębie gruntów wsi: Czyże, Zbucz, Osówka, Kojły, Morze i Szostakowo.
            Powyższy projekt uchwały został również przedstawiony przez Wójta, który poinformował o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Czyże w obrębie gruntów wsi: Czyże, Zbucz, Osówka, Kojły, Morze i Szostakowo, na których wyznaczono będą tereny pod lokalizację elektrowni wiatrowych.
Uwag nie zgłoszono i poddano pod głosowanie. W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem głosowało 15 radnych, przeciw-0 wstrzymało się od głosu-0.
Przewodnicząca Rady Gminy w oparciu o wyniki głosowania stwierdziła, że rada jednogłośnie podjęła uchwałę o treści:
Uchwała Nr 5.25.20011 Rady Gminy Czyże z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Czyże w obrębie gruntów wsi: Czyże, Zbucz, Osówka, Kojły, Morze i Szostakowo (stanowi załącznik do protokołu).
Ad. 5
            Informację z realizacji uchwał za rok 2010 przedstawiła Sekretarz Gminy (informacja w załączeniu).
 
Ad. 6
            Informacja Wójta Gminy o działalności między sesjami:
1.     Został rozstrzygnięty przetarg na Świetlicę Wiejską w Kuraszewie. Remont będzie wykonany w części ze środków unijnych. Podpisana została umowa z firmą z Bielska Podlaskiego.
2.     Dzisiaj nastąpiło otwarcie ofert na inwestycje było cztery oferty. Rozstrzygnięcia jeszcze nie mamy.
3.     Od początku lutego uczestniczyłem w zebraniach wyborczych sołtysów i rad sołeckich. Dzisiaj ostanie wybory w sołectwie Kuraszewo. Nowo wybranym sołtysom składam serdeczne gratulacje.
4.     Szkołami interesują się tylko rodzice, których dzieci uczęszczają do szkoły. Reszta mówi co nas obchodzi oświata wolą drogi. Zaś dzieci uczą się poza gminą jest takich 30 a wówczas tracimy na subwencji ponieważ subwencja idzie za dziećmi.
5.     Wystąpiłem do Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych z kolejnym pismem z prośbą o uwzględnienie odmulenia cieku Leniewo – Podrzeczany – Łoknica. Następny ciek to Hukowicze – Kożyno może uda się ten ciek przeforsować.
 
Ad. 7
Sprawozdanie z działalności między sesjami przedstawili kolejno:
1.     Dyrektor GOK – Jerzy Jakimiuk (sprawozdanie w załączeniu).
2.     Dyrektor Zespołu Szkół – Mirosław Pietkiewicz (sprawozdanie w załączeniu).
Radna wsi Klejniki Anna Sajewska wystąpiła z pytaniem do Dyrektora z zapytaniem czy szkoła w Czyżach jest gotowa przyjąć dzieci przedszkolne.
Dyrektor udzielił odpowiedzi, że obowiązkiem szkoły jest przyjęcie dzieci 5 i 6 letnich. Nie mamy obowiązku przyjmować dzieci 4 letnich i mniejszych. Jeżeli będą wolne miejsca i nauczyciel wyrazi zgodę na przyjęcie to takie dzieci mogą uczęszczać do przedszkola.
Następne zapytanie radnej Anny Sajewskiej było dlaczego jest kupowany opał w okresie grzewczym a nie kiedy jest o wiele tańszy i dlaczego jeszcze jest zatrudniona świetlicowa na parę godzin jak nie ma dzieci dojeżdżających.
Odpowiedzi udzielił dyrektor informując, że subwencja spływa sukcesywnie i jak są pieniądze wówczas robi się zakup opału. Brak jest środków na kupno opału na zapas.
Rodzice obecni na sali wypowiedzieli się, że jeżeli zostanie przychodnia i biblioteko to i powinno być przedszkole.
W tej sprawie zabrał głos Wójt, który powiedział, że jeżeli uchwała nie dojdzie do skutku będziemy szukać oszczędności.
 
Ad. 8
            Odpowiedzi na interpelacje udzielił Wójt informując, że interpelacja w sprawie przepustu zostanie skierowana do Zarządu Dróg Powiatowych, zaś w sprawie remontu drogi Szostakowo - Staro Berezowo wystąpimy z pismem do Pani Wójt z Hajnówki ponieważ znaczna część drogi leży w obrębie gminy Hajnówka.
 
Ad. 9
            Zgłaszanie zapytań i wniosków przez radnych:
1.     Radny wsi Czyże Bazyli Gawryluk- łąki połażone obok cieku Czyżówka nadal są zalane, są w dalszym ciągu tamy wykonane przez bobry.
Odpowiedzi udzielił Wójt, który poinformował, że bobry są pod ochroną i nic nie możemy zrobić a za zniszczenia przez bobry Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie przewiduje zadośćuczynienia
2.     Radny wsi Klejniki Leon Topolewski – uszczelnienie dachu na szkole w Klejnikach w kilku punktach są zacieki.
Tu również głos zabrał Wójt, który powiedział, że postaramy się usunąć przecieki na szkole.
 
Ad. 10
            Po wyczerpaniu porządku dziennego obrady 5. zwyczajnej sesji Rady Gminy zakończono o godz. 1200.
 
 
Protokołowała: Stanisława Jancewicz
Przewodniczyła: Krystyna Gawryluk
 

Metryka strony

Udostępniający: UG Czyże

Wytwarzający/odpowiadający: Zenaida Gierasimiuk

Wprowadzający: Zenaida Gierasimiuk

Data wprowadzenia: 2011-03-15

Data modyfikacji: 2011-03-15

Opublikował: Zenaida Gierasimiuk

Data publikacji: 2011-03-15