Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2011 – 2013
Uchwała Nr 4.23.2011
Rady Gminy Czyże
z dnia 1 lutego 2011 r.
w sprawie uchwalenia „Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2011 – 2013 ”
Na podstawie art.18 ust.2 pkt.15 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U.z 2001 r.Nr 142, poz.1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz.1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004r. Nr102, poz.1055, Nr116, poz.1203, z 2005r Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457, z 2006r.Nr17poz.128,Nr181poz1337,z 2007r. Nr 48, poz.327, Nr 138, poz.974, Nr 173, poz. 1218, 2008r. Nr 180, poz.1111, Nr 223, poz.1458, z 2009r. Nr 52, poz.420, Nr 157, poz.1241, z 2010 r. Nr 28, poz.142 i poz. 146, Nr 40, poz. 230, Nr 106, poz.675) oraz art. 6 ust. 2 pkt.1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005r. Nr 180, poz.1493; z 2009r. Nr 206, poz.1589; z 2010 r. Nr 28, poz.146, Nr 125, poz. 842) Rada Gminy postanawia:
§ 1. Uchwalić „Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” stanowiący załącznik do uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy .
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodnicząca Rady
Krystyna Gawryluk
Załącznik
do Uchwały Nr 4.23.2011
Rady Gminy Czyże
z dnia 01 lutego 2011r.
Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2011- 2013.
I. Wstęp
Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie opracowano na podstawie
- ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ( Dz. U. z 2005r. Nr 180, poz. 1943 z późn. zm. ),
- ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( Dz. U. z 2007r. Nr 70, poz.473, z późn. zm.)
- ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej ( Dz. U. z 2009r. Nr 175, poz.1362 z późn. zm.),
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie określa jakie obowiązki i zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie są realizowane przez organy administracji rządowej i samorządowej. Nakazuje tym organom współpracę z prokuraturą, policją, oświatą, ochroną zdrowia, kuratorami sądowymi, ośrodkiem pomocy społecznej , gminną komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, organizacjami pozarządowymi , kościołami i związkami wyznaniowymi w zakresie udzielania pomocy osobom dotkniętym przemocą, oddziaływania na osoby stosujące przemoc oraz w zakresie podnoszenia świadomości społecznej na temat przyczyn i skutków przemocy. Musimy zrobić wszystko, by wyeliminować przemoc w rodzinie z naszego życia społecznego. Trzeba wdrożyć działania profilaktyczne, adresowane do dzieci, młodzieży, trzeba pokazać problem społeczeństwu, trzeba stworzyć system kontroli społecznej, który uniemożliwi krzywdzenie najsłabszych członków społeczeństwa: dzieci i ludzi starszych.
To apel do każdego z nas: nie zgadzajmy się na przemoc!
Reagujmy na każdy jej przejaw, piętnujmy sprawców i wymagajmy skuteczności od wszystkich instytucji i organizacji społecznych, powołanych w celu zatrzymania przemocy.
Przemoc w rodzinie jest jedną z najcięższych form naruszenia praw człowieka. Przemoc jest w każdym przypadku naruszeniem godności, która stanowi istotę praw człowieka, jak prawo do zdrowia , wykonywania zawodu, prawo do swobodnego decydowania o miejscu pobytu. Prawo ofiary do bezpieczeństwa , do nie poddania się przemocy jest naczelnym składnikiem godności ludzkiej i dlatego kwestia ta powinna zawsze zajmować priorytetowe miejsce w kształtowaniu polityki przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Organy państwowe powinny szanować intymność sfery domowej, lecz nie w sytuacji, gdy interwencja państwa jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa jednostki w jej rodzinnym środowisku. Samo stwierdzenie, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem, nie jest już wystarczające do jej zapobiegania. Istotne jest, żeby reakcje policji podczas interwencji w mieszkaniu, w którym doszło do przemocy, były właściwe, aby inne służby społeczne także poważnie traktowały zaistniałą sytuację, by wiedziały, że przemoc domowa narusza prawa człowieka. Sposób reagowania państwa na przemoc domową powinien jasno wskazywać, kto jest sprawcą przemocy , a kto ofiarą.
Rodzina to jedna z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Większość ludzi kojarzy dom rodzinny z miłością, bezpieczeństwem, opieką i wsparciem. W rodzinie kształtują się charaktery, system wartości, ideały i poglądy. Wartości rodziny nie da się przecenić. Rodzina jest czymś naturalnym i powszechnym, jest podstawą życia społecznego. Nikt w rodzinie nie zasługuje na przemoc. Nie jest prawdą, że bite dziecko stanie się bardziej posłuszne, maltretowana żona nie będzie zdradzać , a poniewierany mąż bardziej będzie dbał o rodzinę. Wręcz przeciwnie, przemoc jedynie upokarza, powoduje cierpienie i nieobliczalne szkody społeczne. Rodzi nienawiść, chęć zemsty, kształtuje nieprawidłowe wzorce wychowawcze.
Program jest skierowany do ogółu mieszkańców Gminy Czyże, w tym szczególnie do tych, którzy są uwikłani w przemoc jako: ofiara, sprawca przemocy lub świadek przemocy.
Realizacja Gminnego Programu ma przyczynić się do przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony ofiar przemocy a w szczególności do osiągnięcia następujących celów:
1. Prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
2. Zapewnienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie miejsc w ośrodkach wsparcia,
3. Tworzenie zespołów interdyscyplinarnych.
Do osiągnięcia tych celów konieczne jest:
1. Stworzenie dostępnej sieci instytucji świadczących profesjonalną pomoc osobom i rodzinom uwikłanym w przemoc,
2. Stworzenie szerokiej oferty form pomocy i wsparcia dla osób cierpiących z powodu przemocy w rodzinie.
3. Edukacja społeczeństwa i promocja postaw społecznych oraz działań wolnych od przemocy,
4. Skuteczność pomocy udzielanej rodzinom doznającym przemocy,
5. Efektywna współpraca instytucji i organizacji na rzecz zapobiegania i zwalczania przemocy w rodzinie.
Gminny Program ma służyć rozwojowi spójnego systemu przeciwdziałania przemocy , na podstawie wyspecjalizowanych zasobów instytucjonalnych i ludzkich, pomiędzy którymi istnieje relacja współpracy.
System na poziomie lokalnym stanowią pracownicy wszystkich instytucji zaangażowanych w proces pomocy rodzinom, w których występuje zjawisko przemocy. Zasadnicze znaczenie ma tu fakt , że praca powinna być zespołowa.
Zadaniem własnym gminy w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest powołanie zespołu interdyscyplinarnego przez Wójta Gminy.
Zespół interdyscyplinarny integruje i koordynuje działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie , opierając się na gminnym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
II. Diagnoza problemu przemocy w Gminie Czyże.
Gmina liczy 2.454 mieszkańców. Z rozpoznania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czyżach na terenie gminy zarejestrowanych jest 17 przypadków przemocy domowej , w niektórych z nich powodem jest nadużywanie alkoholu przez członków rodziny. Według danych z Policji w 2010r. na terenie gminy zarejestrowano 13 przypadków przemocy domowych.
III. Zasoby instytucjonalne zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie .
Obowiązek przeciwdziałania przemocy w rodzinie spoczywa w pierwszym rzędzie na samorządzie lokalnym. Wynika to zarówno z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawy o pomocy społecznej, jak i z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawowe zadania gmina może realizować przez:
1. Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
2. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
3. Służbę Zdrowia
4. Oświatę
5. Policję
6. Organizacje Pozarządowe
7. Kościół
Na terenie gminy istnieją instytucje , które w zakresie swojego działania mają zapobieganie i łagodzenie skutków przemocy domowej. Problemem jest jednak fakt, że pracownicy tych instytucji mają wąski zakres wiedzy dotyczącej przemocy domowej. Dlatego też jednym z zadań gminnego programu przeciwdziałania przemocy jest prowadzenie szkoleń w celu podniesienia poziomu ich wiedzy i umiejętności w tym zakresie.
IV. Zadania wynikające z Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
1. Powołanie Zespołu Interdyscyplinarnego,
2. Przeszkolenie służb na szczeblu gminy , które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny rozpoznawać i przeciwdziałać zjawiskom przemocy,
3. Zdiagnozowanie sytuacji rodzinnej pod kątem bezpieczeństwa i potrzeb rodziny ( czy zaistniałe zjawisko to naprawdę przemoc , czy konieczna jest izolacja sprawcy itp. ),
4. Dostarczenie konkretnych informacji o konsekwencjach prawnych , jakim podlegają osoby stosujące przemoc,
5. Rozpoznawanie problemu przemocy w rodzinie poprzez zastosowanie procedury „Niebieska Karta”,
6. W przypadku rozpoznania stosowania przemocy w rodzinie zapewnienie bezpieczeństwa członkom rodziny ( procedury prawne, izolacja sprawcy przemocy),
7. W przypadku stwierdzenia przemocy domowej uruchomienie szczególnej opieki i działań na rzecz dobra dzieci w rodzinie ( zawiadomienie sądu rodzinnego , odebranie przez pracownika socjalnego dzieci w przypadku stwierdzenia przemocy),
8. Informowanie rodzinę o planowanych działaniach i możliwościach szukania pomocy ( wskazanie konkretnych instytucji ).
9. Zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy,
10. Uruchomienie lokalnej sieci wsparcia , na podstawie wymiany informacji.
V. Postanowienia końcowe.
1. Środki finansowe na realizację zadań objętych Programem zabezpieczone zostaną w budżecie gminy przez Wójta.
2. Za powołanie Zespołu Interdyscyplinarnego odpowiedzialny jest Wójt Gminy Czyże.
3. Koordynację realizacji zadań Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie zapewni Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Metryka strony