Protokół Nr 22.17
Protokół Nr 22.2017
z sesji Rady Gminy Czyże
z dnia 27 kwietnia 2017 roku
która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy.
Stan rady – 15
Obecnych – 14
I. W sesji udział wzięli:
1. Radni Rady Gminy – obecni:
- Antosiuk Danuta
- Bazyluk Dariusz
- Frankowska Irena
- Gawryluk Bazyli
- Gawryluk Krystyna
- Ignatiuk Iwona
- Jakoniuk Jolanta
- Janczuk Piotr
- Jednoczko Wiera
- Kowalczuk Krystyna Teresa
- Kuprianowicz Agnieszka
- Romaniuk Anna
- Surel Jan
- Wawreszuk Konstanty
Nieobecny:
- Siemieniuk Jerzy
2. Goście zaproszeni - obecni:
- inż. Jerzy Wasiluk – Wójt Gminy
- mgr Zenaida Gierasimiuk – Sekretarz Gminy
- mgr Mirosław Pietkiewicz – Dyrektor Zespołu Szkół w Czyżach
- mgr Jerzy Jakimiuk – Dyrektor GOK w Czyżach
- Piotr Filimoniuk – Radny Rady Powiatu Hajnowskiego
- Leon Topolewski – członek Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej
3. Sołtysi z terenu gminy (lista w załączeniu).
II. Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
3. Interpelacje radnych.
4. Podjęcie uchwał w sprawach:
a) sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce.
5. Ocena zasobów pomocy społecznej za rok 2016.
6. Sprawozdanie z działalności Spółki Wodnej w Czyżach.
7. Informacja z realizacji uchwał za 2016 rok.
8. Odpowiedzi na interpelacje.
9. Zgłaszanie zapytań i wniosków przez radnych.
10. Zamknięcie obrad.
Ad. 1
Otwarcia 22. zwyczajnej sesji Rady Gminy dokonała o godz. 900 Przewodnicząca Rady Gminy – Pani Krystyna Gawryluk. Na wstępie powitała przybyłych na obrady gości, radnych, pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych oraz sołtysów. Na podstawie listy obecności stwierdziła, że obrady są prawomocne, gdyż uczestniczy w nich 14 radnych. Następnie zapytała czy są propozycje zmian do porządku obrad.
Zmiany do porządku obrad zgłosiła Pani Sekretarz Gminy Zenaida Gierasimiuk wnioskując o włączenie do obrad punktu 4 podpunktów:
b) zmieniającej uchwałę Nr 10.62.2016 w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Czyże oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,
c) zmieniającej uchwałę Nr 21.105.2017 w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.
Porządek obrad po zmianach:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
3. Interpelacje radnych.
4. Podjęcie uchwał w sprawach:
a) sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce,
b) zmieniającej uchwałę Nr 10.62.2016 w sprawie określenia przystanków, komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Czyże oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,
c) zmieniającej uchwałę Nr 21.105.2017 w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.
5. Ocena zasobów pomocy społecznej za rok 2016.
6. Sprawozdanie z działalności Spółki Wodnej w Czyżach.
7. Informacja z realizacji uchwał za 2016 rok.
8. Odpowiedzi na interpelacje.
9. Zgłaszanie zapytań i wniosków przez radnych.
10. Zamknięcie obrad.
Ad. 2
Przewodnicząca zakomunikowała, że przed sesją był wyłożony protokół z poprzedniej sesji, po czym zapytała czy są uwagi do zawartej w nim treści.
Uwag do treści protokołu nie wniesiono, a więc protokół uważa się za przyjęty.
Ad. 3
Interpelację dotyczącą zebrania nawierzchni z poboczy w miejscowości Lady, gdyż są tam zastoiska wody zgłosiła Przewodnicząca Rady Pani Krystyna Gawryluk.
Kolejną interpelację w sprawie niedrożnego przepustu w miejscowości Kamień zgłosił Sołtys wsi Kamień Pan Aleksander Gawryluk.
Ad. 4 a)
Realizując pierwszy merytoryczny punkt porządku obrad głos zabrał Wójt Gminy Jerzy Wasiluk, który przedstawił projekt uchwały w sprawie sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce.
Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono i poddano pod głosowanie.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, przeciw - 2, wstrzymało się od głosu - 0.
Przewodnicząca Rady Gminy w oparciu o wyniki głosowania stwierdziła, że Rada podjęła większością głosów Uchwałę Nr 22.110.2017 z dnia 27 kwietnia 2017 r. w sprawie sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
Ad.4 b)
Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr 10.62.2016 w sprawie określenia przystanków, komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Czyże oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków również przedstawił wójt, który wyjaśnił, że uchwała nakazuje oznakowanie miejsca placu szkolnego, na którym zatrzymują się autobusy dowożące dzieci do szkoły, poprzez ustawienie znaków informacyjnych. Wynika to z zaleceń Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono i poddano pod głosowanie.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, przeciw - 0, wstrzymało się od głosu - 0.
Przewodnicząca Rady Gminy w oparciu o wyniki głosowania stwierdziła, że Rada podjęła jednogłośnie Uchwałę Nr 22.111.2017 z dnia 27 kwietnia 2017 r. zmieniającą uchwałę Nr 10.62.2016 w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Czyże oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 4 c)
Z projektem uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego zapoznała Pani Sekretarz.
Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono i poddano pod głosowanie.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, przeciw - 0, wstrzymało się od głosu - 0.
Przewodnicząca Rady Gminy w oparciu o wyniki głosowania stwierdziła, że Rada podjęła jednogłośnie Uchwałę Nr 22.112.2017 z dnia 27 kwietnia 2017 r. zmieniająca uchwałę Nr 21.105.2017 Rady Gminy Czyże z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 5
Ocenę zasobów pomocy społecznej za rok 2016 przedstawiła Pani Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Stankowska informując, że dokument ten przygotowano w oparciu o przepisy ustawy o pomocy społecznej. Organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego przedstawiają ocenę zasobów pomocy społecznej co roku do dnia 30 kwietnia odpowiednio radom gmin, a do 30 czerwca sejmikom województwa właściwych jednostek samorządu terytorialnego. Ocena wraz z rekomendacjami jest podstawą do planowania budżetu na rok następny.
Ocena zasobów pomocy społecznej za rok 2016 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 6
Sprawozdanie z działalności Gminnej Spółki Wodnej w Czyżach przedstawiła Przewodnicząca - Pani Jolanta Jakoniuk. Na wstępie poinformowała, że delegaci Spółki (w liczbie 53 osób) wybierani są spośród mieszkańców wszystkich miejscowości gminy na okres 5 lat. W skład Zarządu Spółki wchodzą: Jolanta Jakoniuk - Przewodnicząca, Nadzieja Wakulewska - Wiceprzewodnicząca, oraz członkowie: Iwona Ignatiuk, Jan Surel, Piotr Janczuk, Mirosław Zabrocki. Siedziba Gminnej Spółki Wodnej mieści się w Urzędzie Gminy Czyże, gdzie pełniony jest dyżur w każdy wtorek miesiąca od godz. 900. Pani Jolanta Jakoniuk jednocześnie oznajmiła, iż Gminna Spółka Wodna w Czyżach swoim zasięgiem obejmuje obręb 6514 ha gruntów i 151 km rowów.
Sprawozdanie z działalności Gminnej Spółki Wodnej w Czyżach stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 7
Sprawozdanie z realizacji uchwał za 2016 rok przedstawiła Pani Sekretarz Gminy. Informacja stanowi załącznik do protokołu.
Ad. 8
Odpowiedzi na interpelacje udzielił Wójt informując, iż skieruje je do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce.
Ad. 9
Będąc w wolnych wnioskach głos zabrał Wójt informując o zaległościach podatkowych. Aktualna zaległość w podatku rolnym od osób fizycznych nie przekracza 4700 zł. Wójt dziękuje sołtysom, mieszkańcom gminy oraz paniom z księgowości podatkowej za skuteczne działania w wyegzekwowaniu tych należności.
Będąc przy głosie Wójt przekazał informację z Ministerstwa Rolnictwa dotyczącą występowania przymrozków, które wpłynęły niekorzystnie na wegetację roślin. Być może będą środki na rekompensatę z tytułu poniesionych strat w gospodarstwach rolnych. Gdy będą zgłaszane pisemne wnioski wystąpimy do Wojewody o powołanie komisji o szacowanie strat – informuje Wójt. Wiadomość tą przekażemy zainteresowanym mieszkańcom poprzez stronę internetową, ogłoszenia na tablicach informacyjnych, a także radnych i sołtysów - będą oni informować mieszkańców o ewentualnym powołaniu komisji.
Wójt odniósł się również do zarzutu (pod jego adresem), jednego z radnych Pana Konstantego Wawreszuka dotyczącego cytuję: „nie mamy wpływu na projektowany budżet gminy”- powiedział Pan Radny. Wójt przypomniał, iż projekt budżetu otrzymują wszyscy radni do rąk własnych i mają obowiązek zapoznania się z tym projektem i wnosić do niego swoje uwagi. Ewentualne uwagi, co do projektów są rozpatrywane przez komisje. Projekt budżetu przygotowywany jest zgodnie z ustawą i zanim zostanie zatwierdzony zostaje przegłosowany przez poszczególne komisje składające się z radnych Rady Gminy.
Wójt przypomniał radnemu, iż Rada Gminy w ubiegłym roku zatwierdziła projekt na przebudowę przepustów na drodze powiatowej na kwotę 40 tys. zł i nie wnosiła sprzeciwu, co do jego treści. Radny Konstanty Wawreszuk stwierdził, iż przebudowa owych przepustów wcale nie była potrzebna i te pieniądze można było przeznaczyć na inny cel.
Ad. 10
Po wyczerpaniu porządku obrad 22. zwyczajną sesję Rady Gminy zamknięto o godz. 1130.
Protokołowała:
Alina Topolewska-Tomaszuk
Przewodniczyła:
Krystyna Gawryluk
Metryka strony